Kako kupiti bitcoin

Nevena Lazić
7 min readMar 28, 2021

Razmišljala sam mnogo o tome što bi mi mogla biti prva tema u području blockchaina o čemu već jako dugo želim pisati i logično bi bilo da krenemo sa osnovama zar ne? Bilo bi idealno da znamo kako nešto radi prije nego što to krenemo koristiti, ali s druge strane koliko ljudi zaista zna kako npr. radi internet, ili mobilni telefon, ili neka aplikacija koja je sada popularna…

izvor: memegenerator.net

Manjak informacija o tome kako nešto radi u kombinaciji sa strahom od propuštanja dobre prilike čini mnoge sklonima nasjedanju na razne ponude koje su predobre da bi bile istinite. A tko još ima vremena naučiti što čini kriptovalutu, a što je samo stara prijevara u novom pakovanju? S obzirom na to da ovaj problem šteti kako starim, tako i novim članovima kripto zajednice odlučila sam se pozabaviti kupovinom bitcoina za početnike (a time i drugih kriptovaluta jer proces ne varira previše).

Prije kupovine: kripto novčanik (eng. cryptocurrency wallet)

Prije nego što se odlučiš na važan korak kupovine bitcoina važno je utvrditi koje su točno tvoje potrebe i mogućnosti. Na temelju tog podatka dalje gledaš kakav kripto novčanik će ti biti potreban. Novčanik je u ovom kontekstu vrsta softvera (ili kombinacija hardvera i softvera) koja omogućava upravljanje tvojim budućim sredstvima, sa višom ili manjom razinom sigurnosti i praktičnosti. On služi za stvaranje, čuvanje i korištenje tvojih kriptografskih ključeva pomoću kojih ćeš primati i slati tj. potpisivati transakcije (kao npr. biometrijski potpis transakcije u mobilnom bankarstvu). Osnove o novčanicima, kriptografskim ključevima i kripto transakcijama (na engleskom) možeš naučiti ovdje slušajući jednog od najistaknutijih članova blockchain zajednice, Andreasa M. Antonopoulosa.

Primjer kripto novčanika na mobilnom uređaju (izvor)

U nastavku su navedeni osnovni načini korištenja kriptovaluta za početnike, a prema tome i preporučeni novčanici:

1. Čuvanje (ili hodl od eng. hold)🔐

Želiš kupiti bitcoin u protuvrijednosti od 1000 kn i više. Planiraš jednokratno ili povremeno kupovati na jednoj ili više burzi kriptovaluta kako bi akumulirao/la određenu količinu kriptovaluta u svrhu štednje.
Preporučeni novčanik: Ledger Nano S (hardverski uređaj uz desktop aplikaciju Ledger Live)

2. Plaćanje 🛒

Želiš plaćati kriptovalutama, a time i da transakcija bude što brža i praktičnija: plaćanje skeniranjem QR koda. U novčaniku želiš imati bitcoin i/ili druge kriptovalute čija je maksimalna protuvrijednost 500 kn (tj. onoliko koliko bi npr. gotovine nosio/la u novčaniku).
Preporučeni novčanik: Exodus (mobilna aplikacija) Android / iOS

Osim ove dvije vrste novčanika, postoje mnogi drugi i slobodna/an si odabrati koji god želiš, ali budi na oprezu jer je jedan od čestih prijevara — lažni kripto novčanik. U odabiru ti može pomoći ovaj upitnik na službenoj stranici bitcoin zajednice ili možda radionica Andreasa M. Antonopoulosa.

Bez obzira na to koji novčanik odabrala/o, najvažnije je prilikom postavljanja novčanika pažljivo i sigurno zapisati te sačuvati mnemoničku frazu (eng. seed phrase, recovery phrase ili backup) koja predstavlja tvoje kriptografske ključeve i sve transakcije koje ćeš napraviti pomoću tog novčanika. Za ovaj postupak se preporuča papir i olovka tj. analogna sigurnosna kopija koju trebate spremiti na sigurno mjesto.

Kartica za zapisavanje mnemoničke fraze Ledger novčanika (izvor)

Što se tiče gore preporučenih novčanika, Ledger Nano S ima mnemoničku frazu od 24 riječi koje trebaš zapisati po redu nakon što postaviš PIN na uređaj, a kod Exodusa treba otići u Security/Backup nakon što instaliraš aplikaciju i po redu prepisati 12 riječi. Uvijek mora postojati mnemonička fraza koju samo ti imaš, inače to nije novčanik pod tvojom kontrolom.

Posjedovanje mnemoničke fraze ti omogućava “podizanje” istog tog novčanika u slučaju da izgubiš uređaj ili ti se obriše aplikacija, a označava i tvoje vlasništvo nad sredstvima kojima taj novčanik upravlja. Zato je jako važno da taj podatak ne dijeliš i da ga ne spremaš u digitalnom obliku na računalo, mobilni uređaj i sl. koji su podložni napadu.

Gdje kupiti: lokalno vs. globalno

Moja preporuka je online kupovina u stranoj valuti jer je brža i praktičnija, a sada, s obzirom na pandemiju, i sigurnija. Osim toga, na online platformama imaš i više izbora što se tiče tečaja, naknada, ulazne fiat valute (državne valute kao npr. USD, EUR, HRK, CHF) te vrste kriptovalute.

Bez obzira na mjesto i način kupovine, očekuj zahtjev za verifikaciju tvog identiteta (eng. KYC — Know Your Customer) u svrhu sprječavanja pranja novca što za tebe znači pokaz osobne iskaznice/putovnice ako ideš na fizičku lokaciju. Kod online kupovine ćeš najverojatnije u procesu kreiranja korisničkog računa (ili prije odobrenja kupovine) dobiti zahtjev da pošalješ sliku/sken osobne iskaznice/putovnice i selfie s tom istom ispravom. Ovaj proces je zakonska obveza za pružatelje financijskih usluga i već si ga radila/o kada si npr. otvarala/o račun u banci. Na većim burzama kriptovaluta će te možda tražiti i dokaz adrese (npr. bankovni izvod ili račun za struju) koja ne mora biti ista kao na tvojoj ispravi, pogotovo ako imaš boravište u nekoj stranoj državi.

Kako verificirati svoj račun na burzi kriptovaluta Bitstamp (izvor)

a) Lokalno: kupovina u nacionalnoj valuti (HRK)📍

Online kupovinu bitcoina za HRK ti nude:

Bitcoin mjenjačnica

Bitcoin Store

Fima Exchange

Bitcoin za HRK možeš kupiti i na nekoliko fizičkih lokacija u Hrvatskoj:

Bitcoin Store — Split, Zagreb

Funta — Mjenjačnica Centar — Zagreb

In Kapital Exchange — Sesvete i Zagreb (nekoliko lokacija)

Mjenjačnica — Zagreb

b) Globalno: kupovina u EUR/USD/GBP/CHF 🌍

Online kupovinu u stranoj valuti ti nudi veliki broj raznih platformi diljem svijeta koje nazivamo cryptocurrency exchanges ili burze kriptovaluta. Takve burze su najčešće privatne tvrtke koje se bave pružanjem usluge “razmjene” fiat valute (uglavnom USD i EUR) za kriptovalute uz naplatu naknade. Naravno moguće je i obratno te razmjena iz jedne kriptovalute u drugu. Neke od najpoznatijih i dodatne podatke o njima možeš vidjeti na coinmarketcap.com

Neke od najvećih i najpoznatijih burzi kriptovaluta (izvor)

Kod odabira burze se preporuča ona koja ima sjedište u državi koja je najbliža/najsličnija državi u kojoj živiš zbog sličnosti i primjene zakona za zaštitu korisnika i njihovih podataka. Tako je za hrvatske državljane sigurnije odabrati burzu koja ima sjedište u EU/Europi ili SAD-u, a neke od njih su:

Bitstamp (Luksemburg, SAD, UK)

Bittrex (Lihtenštajn, Bermudi)

Coinbase (SAD, Irska)

Kraken (SAD, UK)

Kriptomat (Estonia)

Ime tvrtke i sjedište uvijek možeš pronaći u Terms of Service i Privacy Policy dokumentima koji MORAJU biti dostupni na web stranici svake burze/mjenjačnice koja pruža uslugu razmjene iz fiat valute u kriptovalute i obratno.

U suprotnom, možeš pretpostaviti da se radi o tvrtki koja još nije uspostavila poslovanje, a u najgorem slučaju — o prijevari! U svakom slučaju…

izvor: imgur

Kupovina: fiat → crypto

Kupovina je moguća gotovinom, karticom i bankovnim transferom (HRK/SEPA/devizni), a način uplate (eng. deposit) ovisi o mjestu i načinu kupovine:

a) Lokalno+fizička lokacija → gotovina (HRK), bankovni transfer (HRK);

b) Lokalno+online → bankovni transfer (HRK/SEPA);

c) Globalno+online → bankovni transfer (SEPA/devizni), kartica.

Ovo su neka opća pravila, moguće su varijacije ovisno o mjenjačnici/burzi koju odabereš, a informacije uvijek možeš naći na web stranici one koju si odabrala/o te se možeš javiti i njihovoj službi za korisnike.

Svaki transfer uvijek šalješ na bankovni račun mjenjačnice/burze kriptovalutama koristeći podatke koji su dostupni na službenoj web stranici mjenjačnice, putem službenih komunikacijskih kanala ili unutar korisničkog računa burze.

SEPA transfer je vrsta plaćanja koja ti omogućava da na drugi bankovni račun (unutar SEPA područja) pošalješ EUR sa kunskog računa. Za postupak i naknade upitaj svoju banku. Transfer bude obrađen u roku od 2–5 dana, a ako bude i dulje — uvijek se možeš obratiti burzi i svojoj banci. Nakon što je transfer obrađen, burza kriptovaluta poslani iznos stavlja na tvoj korisnički račun i možeš dalje s njime raspologati kako želiš.

U slučaju da želiš uplatiti USD ili neku drugu stranu valutu, morala/o bi otvoriti devizni račun dok plaćanje karticom funkcionira na isti način kao i svaka druga kupovina u nekoj online trgovini — unesi podatke i kupi. Nedostatak kartične kupovine su veće naknade od uobičajenih.

Nekakav standardni minimalni iznos fiat valute kojom možeš kupiti kriptovalutu je 50 EUR.

Povlačenje sredstava na kripto novčanik: budi svoja banka

Lokalne mjenjačnice najčešće ne pružaju uslugu novčanika tako da u tom slučaju prije kupovine obvezno moraš odabrati i postaviti kripto novčanik i dati kripto adresu kako bi mogao/la primiti kupljena sredstva. S druge strane, kada obaviš kupovinu na nekoj burzi kriptovaluta, moći ćeš vidjeti kupljenu količinu bitcoina na svom korisničkom računu. To znači da burza kriptovaluta pomoću svog novčanika (kojim ti ne možeš upravljati!) čuva za tebe količinu koju si kupila/o i tebi daje prikaz tvog “stanja na računu”. U slučaju da se burzi nešto dogodi (npr. pad platforme ili nalog za zamrzavanje burzinih računa) ti nećeš moći doći do svojih sredstava.

To ne mora značiti da ćeš zauvijek izgubiti svoja sredstva jer ugledne burze zaista imaju visoku razinu sigurnosti i osiguranje za takve slučajeve, ali je s druge strane rizik koji možeš eliminirati povlačenjem (eng. withdrawal) svog bitcoina na novčanik koji si postavila/o prije kupovine.

Kako povući bitcoin sa burze kriptovaluta Bitstamp (izvor)

Kada treba unijeti kripto adresu, uvijek kopiraj iz novčanika i zalijepi tamo gdje treba — prepisivanjem može doći do greške i nepovratnog gubitka kriptovalute. Kripto novčanici i mjenjačnice/burze često imaju i opciju generiranja QR kodova koji sadrže adrese pa je u tom slučaju moguće aplikacijom burze skenirati QR kod adrese koju kreiraš u novčaniku.

Normalno je da se možda ne osjećaš dovoljno sigurno u sebe da povučeš cijeli iznos odjednom — probaj s manjim dijelom i uvijek barem dvaput provjeri adresu na koju povlačiš ili šalješ općenito.

I to je to — imaš svoj bitcoin! 🎉 A sada… #hodl #tothemoon🚀

izvor: en.bitcoinwiki.org

Informacije u ovom članku se ni u kom slučaju ne trebaju smatrati financijskim savjetom te su objavljene isključivo u svrhe javnog informiranja. Ne preuzimam nikakvu odgovornost za izravne, neizravne, materijalne ili nematerijalne štete koje mogu nastati zbog korištenja istih.

--

--